למה בזמן נסיעה התדרים של הרדיו משתנים?

למה בזמן נסיעה התדרים של הרדיו משתנים?

נסיעה  ברכב תמיד קשורה כך או אחרת, עם שימוש ברדיו. אך מה קורה בנסיעות ארוכות, כשאנחנו רוצים להאזין לתחנה מסוימת ומגלים כעבור זמן מה, שעלינו לחפש תדר חדש?

איך מאזינים לרדיו בנסיעות ארוכות?

בסרטים, בתוכניות טלוויזיה או בקליפים של אמנים שונים, אנחנו תמיד יכולים לראות את ההקשר שבין רדיו ונסיעות ארוכות. הרי אי אפשר לנסוע במשך שעות מבלי להאזין למוזיקה, חדשות ודברים אחרים, אי אפשר לוותר על החוויה הזאת. הרדיו הוא החבר הטוב ביותר שלנו בנסיעות ארוכות, בין אם אנחנו נוסעים עם אנשים נוספים, ובוודאי כשאנחנו נוסעים לבד.

העניין הוא, נסיעות ארוכות הרבה פעמים גורמות לכך שאנחנו חולפים על פני אזורים שונים ובכל אזור, התדר של התחנה יכול להשתנות. צריך לציין בהקשר זה, שרדיו אינטרנטי, יכול לפתור את הבעיה. כלומר, אם אנחנו נאזין לרדיו דרך מכשיר הסלולר, באפליקציה או באתר, לא נצטרך להתמודד עם הבעיה. העניין הוא, לא תמיד זה אפשרי ולכן חשוב להבין מדוע התדרים משתנים במהלך הנסיעה.

ממה נובע השינוי בתדרים?

רדיו פועל על שני תדרים. AM  ו-FM. בעוד שבתדר הראשון העוצמה משתנה בהתאם למידע, הרי שבתדר השני, יש מעגליות, והתהליך הוא הרבה יותר מורכב. אך יש בשני המקרים גם יתרונות וחסרונות.

תדר AM  נחשב הרבה פחות איכותי, במובן הזה שעם הזמן הוא עלול לדעוך. מדובר על תדרים שפועלים על גלים יותר קצרים. לעומת זאת תדר FM הוא הרבה יותר חזק, ולכן הוא מחזיק מעמד יותר במרחק ולא מושפע מרעשי רקע או מזג אוויר. כמו כן, תדר FM  עובד על גלים ארוכים ולא קצרים.

חשוב להדגיש כאן, שיש היבטים מסוימים נוספים, שמשפיעים על איכות וסוג השידור, בין אם זה האנטנות שעל הדרך, גלי הקרקע, גלי השמים, והיבטים אחרים שקשורים לטיב ואופי השידור. בכל מקרה, גלים בטווח קצר, יחזיקו מעמד פחות ואז אנחנו נצטרך להחליף את התדר, לעומת זאת גלים בטווח ארוך, יחזיקו מעמד הרבה יותר זמן ולכן לא נצטרך לחפש תדר חדש עבורם.

כתוב/כתבי תגובה