כללי הזהב לבדיקת רכב לפני קניה

כללי הזהב לבדיקת רכב לפני קניה

קניית רכב חדש משדרגת את החיים, גם אם מדובר ברכישת מכונית בשנתון מתקדם יותר בכמה שנים מהרכב הנוכחי, וגם אם מדובר ברכישת רכב ראשון או נוסף למשפחה.

בזמן רכישת רכב חדש, אפשר ליהנות ממגוון יתרונות כמו רכישה בתשלומים, ביצוע קניית מכונית בליסינג (תוך שדרוג הרכב כל כמה שנים), העדר טסט לשלוש שנים הראשונות, ומחיר נמוך יותר וזאת בשל ירידת הערך האסטרונומית שישנה בתחום הרכבים בארץ ובעולם.


רכישת רכב חדש

אם אתם מתכננים לקנות רכב חדש, הרי שעליכם לחפש סוכנויות שבהן מתבצעת מכירת רכב התואמת לצרכיכם. מעבר לעובדה שהרכב צריך להתאים לתקציב שלכם, מגיעות גם חששות אודות טיב הרכב או איכות היצרן ומצבו הטכני של הרכב. לכן חשוב לחפש ביקורות על היצרן של הרכב החדש שתרצו לרכוש, ואף מומלץ לצאת אל נסיעת מבחן כדי להרגיש את עוצמת הרכב והביצועים שלו על הכביש. כמו כן, כדאי לפנות לאנשים שרכשו דגם של מכונית דומה לזה שתרצו ולבקש המלצות (או דיס המלצות), כמו גם לבצע השוואות מחירים קפדנית בין סוכנויות רכבים מובילות.


רכישת רכב יד שנייה

הצעד הראשון בקניית רכב יד שנייה הינו קיום פגישה עם המוכר המבצע את המכירה, כשיש לבצע בדיקה ראשונית של הרכב. נסו לבצע נסיעה ראשונה עם הרכב שאתם מעוניינים לרכוש, בדקו האם ישנן בעיות אותן תוכלו לראות כבר במבט ראשון (תקלות בפח או בחשמל הרכב, כמו גם אורות ושאר אלמנטים חזותיים), ובדקו את רישיונות הרכב. וודאו כי בעל המוכר הינו בעלי הרכב הרשום, תוך שיש לבדוק כי פרטי המוכר המצוינים ברישיון הרכב: תואמים לפרטי תעודת הזהות שלו.

אם החלטתם לעלות שלב ולהמשיך בתהליך הרכישה, חשוב כעת לבדוק לעומק את פרטי בעל הרכב. במידה והמוכר אינו הבעלים הרשומים, יש לבקש ייפוי כוח של המוכר מבעל הרכב. בנוסף יש לבדוק את רישום הרכב בהתאם לבעלים או למוכר ולבדוק את תאריך רישום המכונית בפועל, תוך בדיקה כי הרכב לא נרכש בזמן סמוך מידי למכירה – מה שעלול לעורר חשד.

כעת לאחר אימות כל הפרטים ולאחר שווידאתם כי המכירה הינה לגיטימית, יש לקחת את המכונית לבדיקה מקצועית. פנו למכון רכב שאתם מכירים ולא לזה שבעל המכונית יפנה אתכם וזאת כדי לקבל מקסימום אמינות בעת הבדיקה. מומלץ לקחת את הרכב למכון מוכר של משרד התחבורה ולהתייעץ כבר במקום עם הבודקים לגבי כדאיות הרכישה. לאחר שהרכב ייבדק, תוכלו לקבל דוח אודות ליקויים שהתגלו במכונית, תוך שמומלץ כבר במעמד הבדיקה לקבל הצעת מחיר לתיקון התקלות. בכך תוכלו להבין האם רכישת הרכב משתלמת עבורכם או לא.

לעיתים מוכרי רכבים פרטיים מוכנים להוריד ממחיר הרכב במידה ובבדיקה התגלו ליקויים או שישנן פעולות שהמוכר לא ביצע כגון: העברת הרכב טסט, טיפולים שונים והחלפת חלפים חשובים. במקרים כאלה מומלץ להתמקח עם בעל הרכב ולבקש ממנו להוריד מעלות המכונית את מחיר התיקונים או הטיפולים שלא התבצעו ברכב מהמחיר הסופי. במידה והגעתם לעמק השווה, ערכו עם המוכר "זיכרון דברים".


העברת בעלות

לאחר כלל ההסכמות, מגיע השלב המכריע בו הרכב יועבר על שמכם. היה ומדובר במכירת רכב יד שנייה, הגיעו עם המוכר אל סניף הדואר הקרוב אליכם. חשוב לדעת כי אם ישנם עיקולים או שעבודים על הרכב תוכלו לגלות אותם ממעמד העברת הבעלות במשרד הרישוי. במידה ושישנם עיקולים או שעבודים על הרכב, פקיד הדואר יתריע אתכם לגבי המצב: מה שיעזור לכם לבצע רכישה בטוחה וחכמה יותר.

לסיכום, בדיקה לפני קניית רכב, בין אם מכנית או בירוקרטית – חשובה מאד! לכן רבים מבצעים אותה בעיקר ברכישת מכוניות משומשות. בשל כך אסור לפסוח על שום סעיף בבדיקה ובזאת, לבצע רכישה חכמה.

כתוב/כתבי תגובה