האם עבירת תנועה היא עבירה פלילית?

האם עבירת תנועה היא עבירה פלילית?

הרבה מאוד מתושבי ישראל הם בעלי רישיון נהיגה ומחזיקים ברשותם רכב ולכן עבירות תנועה הן דבר שכיח למדי בכביש הישראלי. רובם של הנהגים הישראליים אינם מודעים לכך כי עבירת תנועה נחשבת לעבירה פלילית. אם כי היא שונה במידה מסוימת מעבירה פלילית רגילה, מכיוון שלא ניתן להשוות בין הרשעה בגין עבירת תנועה לבין הרשעה בגין שוד מזוין.

אומנם מבחינה חוקית, מדובר בעבירה פלילית אך ההבדל העיקרי בין עבירת תנועה לעבירה פלילית אחרת הוא כי בעוד שלעבירה פלילית "קלאסית" מתלווה פתיחת התיק והרישום הפלילי, בעבירת תנועה לא יהיה כל "כתם" בדמות רישום פלילי על הנהג.

תיק פלילי על עבירות תנועה

כאמור, עבירת תנועה לא מובילה לפתיחת תיק פלילי אלא אם כן מדובר בעבירת תנועה חמורה. עבירות תנועה נובעות בעיקר מרשלנות ולכן אין צורך ברישום פלילי, כתב אישום והעמדה לדין. אבל, כאשר מדובר בעבירות תנועה חמורות המסכנות חיי אדם, ייפתח נגד הנהג הליך פלילי שעליו להתנהל מול עו"ד פלילי כדי לקבל ייצוג ראוי, מכיוון שכל אדם שנוהג בכלי רכב חייב לדעת ולהבין מהם הסיכונים שקיימים בנהיגה חסרת אחריות ולהימנע מהם ככל יכולתו.

עבירות תנועה חמורות

  • גרימת מוות ברשלנות היא אחת מעבירות התנועה החמורות ביותר. במצב כזה יכול הנהג להיות מואשם גם כאשר הוא לא היה מודע לתוצאות מעשיו, כגון בנסיעה לאחור מבלי לבדוק האם ישנם הולכי רגל בסביבה. במצב כזה, יכול היה שיקול דעת סביר מצד הנהג למנוע את המוות. העונש על גרימת מוות ברשלנות הוא עד שלוש שנות מאסר מלבד שלילת הרישיון וקנס כספי גבוה.
  • תאונת פגע וברח נכללת גם תחת הקטגוריה של עבירת תנועה פלילית הכוללת פתיחת תיק. זאת מכיוון שבחוק התעבורה ישנו סעיף הקובע כי אדם שנהג ברכב שהיה מעורב בתאונה בה נפגע הולך רגל או כל אדם אחר, חייב להגיש עזרה לנפגע ולמסור את פרטיו. הפקרת פצוע על הכביש עלול לגרום לנהג לרצות בין שבע לתשע שנות מאסר.
  • נהיגה תחת השפעה של סמים או אלכוהול נחשבת אף היא לעבירת תנועה שגוררת רישום פלילי ואף מאסר במקרים בהם נפגעו אנשים מהנהיגה המסכנת.

לסיכום, עבירת תנועה נחשבת לעבירה פלילית אך לרוב אינה גוררת רישום פלילי ואת הצורך בבירור על נושא מחיקת רישום פלילי.

כתוב/כתבי תגובה