מה ההבדל בין רכבי השטח השונים?

מה ההבדל בין רכבי השטח השונים?

כידוע לכולם, רכבי השטח אינם דומים כלל לרכבי הכביש הרגילים. לרכבי השטח יש דרישות מיוחדות ושונות ולפעמים הן אף סותרות את הדרישות שיש למכוניות הרגילות. לפני שרוכשים מקטלוג רכבי שטח, יש להבין את כל מה שקורה בו, את מה שמתרחש בנקודת המגע שבין הצמיג לשביל, להבין את חשיבותו של מהלך המתלים ואת משמעותן של העברות המשקל.

מהו בעצם רכב שטח?

הכבישים העירוניים הינם חלקים וישרים ועשויים מאספלט ולכן, אין צורך ברכב מיוחד על מנת לנוע עליהם בצורה נוחה. לעומת זאת, כאשר מעוניינים לנסוע בשטחים שאינם כביש מסודר כמו דרכי עפר, הרים, מקומות מיוערים או חורש טבעי, יש להצטייד ברכב מיוחד שמתאים לנסיעה במקומות כאלה.

המאפיין הבולט ביותר של רכבי השטח הוא הגובה שלהם. רכבי השטח הינם גבוהים מאוד ביחס לרכבים רגילים בשל העובדה כי הם מצוידים בגלגלים גדולים יותר וכמובן חזקים יותר. הגלגלים של רכבי השטח מיועדים כאמור לנסיעות שאינן על כביש אספלט רגיל ולכן הם צריכים להיות יותר עוצמתיים על מנת שאכן יוכלו לנסוע איתם בשטח.

מהו רכב 2X4?

ברכב 2X4, קיים מנוע אחד מרכזי אשר מנתב את הכוח שלו לשני הגלגלים האחוריים. כאשר הרכב נוסע על הכביש, יש לשני הצמיגים האלה מספיק כוח אחיזה על מנת לתרגם את סיבוב שני הגלגלים בלבד לתנועת רכב קדימה. לעומת זאת, כאשר הרכב יצטרך לנוע על משטח חלקלק כגון דשא רטוב, חול או בוץ, הוא עלול להסתבך. אומנם כוח המנוע מניע את שני הגלגלים, אך החיכוך במשטחים כאלה הוא נמוך מידי ואינו מספיק כדי לתרגם את כוח ההנעה לתנועה אלא להיפך, הוא עלול לגרום לרכב להידרדר ולשקוע במקומו.

רכב שטח בעל כוח הנעה של 4X4

זוהי למעשה ההצדקה להנעת 4X4. חלוקת כוח המנוע לארבעת הצמיגים, תאפשר לרכב להתקדם גם בשטחים רכים או טובעניים אשר מספקים אחיזה נמוכה לצמיגים. אומנם רכבי 4X4 הינם למעשה רכבי שטח, אך ניתן בהחלט למצוא גם רכבי 4X4 מיוחדים לכביש והם מתאימים גם לנסיעה על כבישים רגילים.

קראו עוד על: אביזרים ומוצרי חילוף לספורטסמן

כתוב/כתבי תגובה